Svētais Valentīns tiek uzskatīts par visu mīlētāju patronu un pasaulē klejo vairākas leģendas par to, kā šie svētki cēlušies. Pirmā ir leģenda par kristiešu mācītāju Valentīnu, kurš slepus salaulāja iemīlējušos kareivjus ar viņu sirds dāmām, kas tolaik ar imperatora Klaudija II pavēli Romā bija aizliegts, jo neprecēti vīrieši esot labāki karotāji, taču priesteris Valentīns nevarējis pieļaut tādu netaisnību pret iemīlējušiem pāriem. Klaudijs, kad uzzinājis par nepakļaušanos, Valentīnam piespriedis nāvessodu.
Cita leģenda vēsta, ka Valentīns pats bija iemīlējies cietumnieka meitā, un pirms nāves soda izpildes Valentīns vēl paspēja uzrakstīt un nosūtīt vēstuli savai mīļotajai, parakstot to ar slaveno frāzi – Tavs Valentīns.
Šajā rakstā apskatīsim šādu valstu tradīcijas:
Neraugoties uz Valentīndienas izcelsmi, to svin visur pasaulē, bet ir valstis, kurām Valentīndienas dāvanas un tradīcijas ir unikālas. Šajā rakstā aplūkosim šīs tradīcijas tuvāk!
Valentīna diena Taivānā tiek svinēta ar lielu entuziasmu, un tai ir daži unikāli aspekti. Taivānā patiesībā tiek svinētas divas Valentīna dienas. Viņi svin tradicionālo Valentīndienu 14. februārī un Qixi festivālu, kas pazīstams arī kā ķīniešu Valentīndiena. To savukārt svin dienā, kas pēc ķīniešu kalendāra iekrīt septītā lunārā mēneša septītajā dienā.
Taivānā galvenā dāvana sievietēm ir ziedi. Pēc tradīcijas, ziediem ir dažādas nozīmes – piemēram, 99 rozes apliecina mūžīgu mīlestību, bet 108 rozes jau ir kā bildinājums. Iesakām ielūkoties mūsu Dāvanas kāzu jubilejā bloga rakstā, kas dos lielisku padomu īpašās dāvanas izvēlē.
Taivānā ir daudz skaistu un romantisku galamērķu, kurus Valentīna dienā bieži apmeklē pāri. Tādas vietas kā Taipejas 101, Mīlestības upe Kaohsiungā un Tamsui gleznainās vietas ir populāra izvēle romantiskiem izbraucieniem.
Savukārt Qixi festivāla laikā populāra svinību tradīcija ietver skatīšanos uz zvaigznēm. Saskaņā ar leģendu festivāls ir piemiņas pasākums par govs ganiņa un audējas meitenes ikgadējo tikšanos mitoloģijā. Tie ir mīlestības svētki, kas nedaudz līdzinās Romeo un Džuljetas stāstam.
Tāpat kā daudzās valstīs, Valentīna diena Vācijā ir mīlētāju diena. Pāri bieži apmainās ar dāvanām, piemēram, ziediem, šokolādēm un sirds formas priekšmetiem. Diezgan populāras ir arī romantiskas vakariņas.
Kopumā Valentīndiena Vācijā tiek svinēta visai līdzīgi kā daudzās citās rietumvalstīs, taču ar saviem unikāliem pavērsieniem. Piemēram, viens interesants fakts ir tas, ka Vācijā dāvanas sievietēm un vīriešiem papildina ar cūciņu, kas ir laimes simbols. Cūciņa var tikt pasniegta jebkādā veidā, bet parasti tā ir kā dāvana drukātā formā vai izlieta no šokolādes.
Lai gan Valentīndiena Vācijā kopumā tiek svinēta diezgan komerciālā un ierastā veidā, daži vācieši izvēlas arī tradicionālākus vai personiskākus mīlestības izpausmes veidus, piemēram, mīlestības vēstuļu vai dzejoļu rakstīšanu.
Dānijā Valentīndienu sāka atzīmēt tikai pagājušā gadsimta 90. gados. Šajā dienā jaunieši viens otram (gan draugiem, gan mīļotajiem) dāvina sniegpulkstenīšus.
Tāpat arī kartīšu pasniegšana ir populāra tradīcija Dānijā. Senāk kā apsveikumu pasniedza kartītes ar fotogrāfiju, kurā viens mīlnieks pasniedza dāvanu otram, bet mūsdienās jebkura kartīte ir uzskatāma par mīlestības apliecinājumu.
Tāpat arī 14. februārī dāņu vīrieši bieži vien sievietēm dāvina “gaekkebrev” jeb joku vēstuli. To parasti raksta uz, līdzīgi kā sniegpārsliņas taisot, sagriezta papīra, tekstu veidojot kā dzejoli. Autors neparaksta vēstuli ar savu vārdu. Tā vietā viņš izmanto punktus – vienu katram burtam viņa vārdā.
Interesanti, ka katru gadu pasaulē tiek nosūtīts aptuveni 1 miljards Valentīna dienas kartīšu. Vairāk kartītes tiek nosūtītas tikai Ziemassvētkos!
Valentīna diena Bulgārijā kļūst arvien populārāka, īpaši starp jaunākajām paaudzēm. Lai gan tā ir salīdzinoši jauna svētku diena bulgāru kalendārā, tā ir pārņēmusi daudzas pasaules tradīcijas un tajā pat laikā joprojām ir saglabājusi dažas unikālas bulgāru iezīmes.
Bulgārijā Valentīna diena sakrīt ar tradicionālajām Trifon Zarezan svinībām, kas ir vīndaru un vīnogulāju audzētāju diena. Šī unikālā sakritība rada ar mīlestību un vīnu saistītu tradīciju sajaukšanos. Daudzi bulgāri šajā dienā svin gan mīlestību, gan vīna darīšanas tradīcijas. Tāpēc, ja mīli glāzi laba vīna – Bulgārija ir īstā vieta, kur atzīmēt Valentīndienu! Un ja to pašu efektu gribās iegūt tepat Latvijā, tad kāda romantiska vīna degustācija būs īstā izvēle.
Valentīndienas svinību izpausmes var novērot publiskās vietās ar dekorācijām un pasākumiem, taču daudzi bulgāri dod priekšroku intīmākiem, personīgākiem veidiem, kā svinēt šo dienu kopā ar saviem mīļajiem.
Japānā Valentīndienu pavada diezgan skaļi – 14. februārī tiek rīkots konkurss par skaļāko mīlestības apliecinājumu. Tas notiek, vīrietim uzkāpjot uz tilta un izkliedzot otrajai pusītei visu, ko vien vēlas teikt. Vispārliecinošākais un skaļākais mīlnieks kļūst par uzvarētāju un iegūst balvu.
Japānā šo dēvē arī par vīriešu dienu, jo lielākoties tieši sievietes apsveic un pārsteidz ar dāvanām vīriešus.
Sievietēm savukārt Valentīndiena saistās galvenokārt ar šokolādi. 14. februārī meitenes dāvina 2 veidu šokolādes – Giri šokolādi un Honmei šokolādi. Giri šokolāde nav dārga, un to dāvina pilnīgi visiem, izņemot savu mīļoto sirdsāķīti. Honmei šokolāde ir tā, kuru saņem sirdsāķītis. To meitene pagatavo mājās pati, un to pasniedzot, viņa izrāda savu mīlestību.
Labā ziņa ir tāda, ka vīrieši nepaliek parādā. Vienu mēnesi pēc Valentīna dienas, 14. martā, Japānā svin Balto dienu, un vīrieši, kas 14. februārī saņēma šokolādi, pasniedz konkrētajām dāmām šokolādi baltā iesaiņojumā.
Amerikā Valentīndienu svin tā, ka visi jūt – mīlestība ir gaisā. Jo tur tā ir burtiski visapkārt! Visur redzami sirsniņu attēli, dekorācijas sārtos toņos un atrodami pat skūpstu kioski, kuros par nelielu ziedojumu vari tikt pie īpaša Valentīndienas skūpsta!
Interesanti, ka pamatojoties uz mazumtirdzniecības statistiku, ASV aptuveni 16% mājdzīvnieku īpašnieku Valentīndienā pasniedz dāvanas saviem mājdzīvniekiem. Mīlestību sajūt arī mājas galvenie mīluļi!
Amerikas Savienotās Valstis ir pazīstamas ar tradīciju apmainīties ar Valentīndienas kartītēm. Tiek lēsts, ka katru gadu tiek nosūtīti miljoniem Valentīndienas kartīšu, padarot tos par otriem lielākajiem kartīšu sūtīšanas svētkiem uzreiz pēc Ziemassvētkiem.
Valentīna diena Singapūrā tiek svinēta, apvienojot austrumu un rietumu tradīcijas, kas atspoguļo pilsētas-valsts multikulturālo un kosmopolītisko raksturu. Singapūras iedzīvotāji ir vieni no lielākajiem Valentīna dienas svinētājiem – viņiem cieņā ir lielas dāvanas, milzīgi ziedu pušķi, dārgas dāvanu kartes un romantiskas vakariņas.
Singapūras daudzkultūru sabiedrība nozīmē, ka Valentīndienas svinības var ietvert ķīniešu, malajiešu, indiešu un citu kultūru tradīciju elementus, padarot tās par unikālu pieredzi.
Lai gan Singapūra kopumā ir konservatīva, Valentīndienā ir ierasts redzēt vairāk publisku simpātiju izpausmju, piemēram, pārus, kas tur viens otra rokas vai apmainās ar dāvanām.
Saūda Arābijā ir aizliegts pārdot visas Valentīndienas dāvanas un sarkanas lietas, jo Valentīndiena tiek uzskatīta par kristiešu svētkiem. Tiesa, pirms un pēc 14. februāra ir nopērkamas sarkanas rozes un citi mīlestības apliecinājumi, ja vien uz tiem nav rakstīts “Valentīna diena”.
Pašā Valentīndienā ir aizliegts pārdot preces, kuras varētu tikt uzskatītas par dāvanu. Tas rada rožu un ietinamo papīru “melno tirgu”, un Valentīna dienu valsts gribētāji pamanās nosvinēt, tomēr klusi, neuzkrītoši un aiz slēgtām durvīm.
Gadiem ejot, mūsdienās Valnetīndienas svinības pamazāk sāk parādīties arī Saūda Arābijā, tomēr vēl pietiekoši neuzkrītoši. Svarīgi atzīmēt, ka Saūda Arābija ir valsts ar dziļām kultūras un reliģijas saknēm, un jebkuras Valentīna dienas svinības ir līdzsvarotas, ņemot vērā šīs tradīcijas. Valstij turpinot attīstīties, veids, kā tiek atzīta un svinēta Valentīna diena, nākotnē var mainīties.
Somijā Valentīndiena tiek uzskatīta par draugu dienu, un šie svētki ir veltīti draugiem, tāpēc ir raksturīgi sūtīt kartiņas un pasniegt dāvanas draugam vai draudzenei, tomēr, ir arī sava romantika – šī diena ir arī ļoti populārā kāzām. Līdzīgi Valentīndienu mēdz svinēt arī Igaunijā, lai gan arī dāvanu kartes tur ir populāras.
Somi apmainās ar kartītēm un dāvanām, taču tās ne vienmēr ir romantiskas. Šo žestu mērķis ir izrādīt pateicību un rūpes par draugiem. Skolās ir ierasts, ka bērni gatavo kartītes saviem klasesbiedriem.
Atkarībā no laikapstākļiem daži somi Valentīndienas svinībās atpūšas brīvā dabā, piemēram, slēpojot vai slidojot, bieži vien draugu vai ģimenes lokā.
Kultūras iestādes, piemēram, muzeji un teātri, par godu Valentīna dienai var rīkot īpašus pasākumus vai izrādes, pievēršoties mīlestības un draudzības tēmām. Valentīndiena Somijā ir iekļaujoša, jo tiek svinēti visi mīlestības un draudzības veidi neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai attiecību statusa.
Filipīnās Valentīna dienu svin pamatīgi – ar lielām grupu kāzām. Patiesībā pēdējos gados 14. februāris ir kļuvis par vienu no visbiežāk sastopamāko laulību dienām Filipīnās.
Simtiem vai pat tūkstošiem filipīniešu pāru pulcējas vienā vietā, lai teiktu „Jā” publiskās ceremonijas laikā. Vietējās pašvaldības amatpersonas var organizēt masu kāzas, un ceremonijas bieži ir bezmaksas, un tajās ir ziedi, kāzu torte un dažreiz pat kāzu gredzeni.
Tāpat Valentīndiena ir populāra bildinājumu veikšanai – katru gadu šajā dienā pasaulē tiek izteikti aptuveni 220 000 bildinājumi.
Slovēnijā ir teiciens, ka Valentīndienā augi izlaiž saknes un sāk augt. Slovēnijā Svētais Valentīns jeb ''Sveti Valentin'' ir viens no svētajiem, kas iezīmē pavasara sākumu. Viņš tiek uzskatīts par labas veselības un biškopju aizbildni, un tiek uzskatīts, ka Valentīna dienā sāk augt augi un ziedi.
Tiek arī runāts, ka šajā dienā putni bildina viens otru un apprecas – lai redzētu šo ceremoniju, divatā jādodas krūmos basām kājām. Tiesa, tie, kam bail no aukstuma, izvēlas sagaidīt Valentīndienu tradicionālā veidā – dāvinot dāvanu kartes, ziedus, un atzīstoties mīlestībā.
Svētku sastāvdaļa ir arī ar rokām darinātas dāvanas un amatniecības izstrādājumi. Tiek novērtēti amatnieku darināti un personalizēti priekšmeti, kas var ietvert ar rokām darinātas kartītes, adījumus vai citus rokdarbus. Iedvesmojoties no slovēņiem, iesakām arī svētkos atbalstīt vietējos ražotājus un izvēlēties Ražots Latvijā dāvanu kartes, ko uzdāvināt saviem mīļajiem cilvēkiem!
Lai nu kādas būtu tradīcijas pasaulē, Latvijā ikviens no mums var būt kopā ar ko vēlas, un izrādīt savu mīlestību kā vien sirds kāro. Valentīndienas dāvanas ir tās, ar kuru palīdzību arī tu vari iepriecināt savu sievu, draudzeni, līgavu vai savu mīļoto vīrieti.
Dāvanu karšu centra FromMe.lv sadaļā Valentīndienas dāvanas varēsi atrasti plašu piedāvājumu dāvanām, no kurām izvēlēties – pat dāvanas ģimenes mīlulim!
Iedvesmai iesakām arī paskatīties dāvanu ideju rakstus:
Kāpēc daži pāri mīl līdz sirmam vecumam, bet citiem tas neizdodas
Aktīvā atpūta diviem – lieliska izvēle visos svētkos un gadalaikos
Neskrien uz drūzmām pilno veikalu – ieskaties FromMe dāvanu kartēs un nesteidzīgi izlem, kā izrādīt savu mīlestību!